Knihy, ktoré stoja za prečítanie

Drže si svoje deti

Držte si své děti

Proč jsou rodiče důležitější než kamarádi
Gordon Neufeld, Gábor Maté • PeopleComm (2021)
Přelomová kniha, u které bychom si přáli, aby si jí přečetlo alespoň deset procent rodičů v naší zemi. Jsme přesvědčení, že pokud by se tak stalo, kámen by nezůstal na kameni. Upozorňuje totiž na jeden z nejnebezpečnějších negativních trendů dnešní výchovy, a to že rodiče ztrácejí v průměru okolo sedmého roku věku své děti na úkor jejich vrstevníků. Kniha popisuje podstatu pouta, toho kde se bere, jak o něj přicházíme a hlavně, co s ním.

To bola oficiálna recenzia, mňa táto kniha upútala svojim autorom, mám veľmi rada spôsob myslenia Gábora Matého na život, so súcitom, porozumením, záujmom o človeka, a táto kniha mi to len potvrdila, ako veľmi je dôležité osvojiť si rodičovské zručnosti, vrátiť sa k sebe, svojej intuícii, neveriť každej módnej vlne vo výchove a ctiť si rodinu, tradíciu, podporu, lásku, súcit,  rozprávať sa so svojimi deťmi, sledovať s nimi rozprávky, seriály, trebárs aj hrať spolu hry, ale potom o tom hovoriť, vysvetľovať a nedovoliť, aby si dieťa urobilo z rovesníkov dôležitejšie  bytosti, ako je podporujúci a láskavý rodič, ktorý vie dávať láskavo, ale jasné hranice  zodpovedajuce vývojovej úrovni dieťaťa.

Ja som urobila vo výchove veľa  chýb v snahe  neopakovať chyby mojich rodičov a vytvorila som ďalšie… ale verím, že “nie je problém problémom, ale to, ako s ním zaobchádzame ďalej”  slová Virginie Satirovej

Pravidlá úspechu

Pravidlá úspechu v praxi

Brandon Hall, Jack Canfield, Janet Switzer

Pravidlá úspechu, Jack Canfield – táto kniha mi úplne zmenila život, napriek tomu, že som už vtedy podnikala 5 rokov, o podnikaní som nemala ani páru, v období, keď som vypovedala zmluvu prvej poisťovni (ktorej som musela mesačne “darovať” na dobropisoch  300 – 500€, za poskytnutú prácu, ktorú som spravila „nad jej objednávku“)… no, a tak sa mi dostala v tom období táto kniha do rúk a naučila som sa ako rozviazať nefunkčné zmluvy, ako si vážiť svoju prácu, keď si ju neváži ten, kto si u mňa moje služby objednáva.

Kniha  ma oslovila hlavne tým, čo bolo v poslednej tretine o spiritualite, o dávaní desiatkov, o  spolupráci medzi rôznymi ľuďmi, o radosti zo života a tvorbe svojho vlastného života. Vrelo odporúčam. Sú v nej všetky dnešné odporúčania zo sebarozvojových kníh a seminárov, ktoré som už v živote absolvovala, dokonca v nich uvádza zdroje, čo ma vždy poteší.

O smrti a živote

O smrti a živote

Irvin D. Yalom

Dočítala som knihu môjho obľúbeného autora Irvina Yaloma, amerického psychiatra a psychoterapeuta, autora viacerých románov, ktoré formovali môj terapeutický prístup v priebehu rokov.

Zaujala ma hĺbka pohľadu dvoch dlhoročných partnerov na sklonku života, na ceste lúčenia sa jeden s druhým, o utrpení umierania na nevyliečiteľnú rakovinu a bezmocnosti milujúceho človeka pomôcť mu. Mám veľmi rada autorovu schopnosť pomenovávať vnútorné aj ambivalentné časti vlastnej osobnosti, a vždy v jeho knihách so záujmom čítam o jeho ateistickom a konečnom uhle pohľadu na vlastnú existenciu, o roky trvajúcom boji jeho racionálnej a mystickej mysle. 
O smrti a o živote.

101 pravidiel ako zastaviť úzkosť

Nedáívno som si kupila: 101 pravidel, jak zastavit úzkosť, je veľmi pekne spracovaná s  množstvom praktických spôsobov meditácií, techník KBT, vizualizácii a rád, ako si môžete  zmierniť až zastaviť úzkostné myslenie aj inak, ako len liekmi. Platí pravidlo, že pomáha  nie to, čo si prečítate, ale to, čo privediete vo vašom živote do praxe.

Ako sa zbaviť depresie a syndromu vyhorenia

Ešte jedna kniha z tých, ktoré nazývam sebapodpornými: Ako sa zbaviť depresie a  syndrómu vyhorenia, opäť nádherne popísané veľmi praktické a jednoduché rady s  odkazom na dôvody, prečo by to človek pre seba mal robiť.

Neslubovala som ti prechádzku ružovým sadom

Dnes som si kúpila knihu Neslibovala jsem ti procházku rúžovým sadem.  Je to už moja tretia kniha, prvé dve som požičala a nevrátili sa mi, jedna slečna mi dokonca povedala otvorene, že mi ju nevráti. 

No ale našťastie urobili reedíciu a môžem ju opäť mať vo vlastnej knižnici. 

Je to nádherný príbeh mladej slečny, ktorá si od 5 rokov vytvárala svoj  vnútorný svet, ktorý sa postupne stal desivý a ovládajúci, v 16. rokoch ju umiestnili do  ústavu a strávila tam tri roky, mala skvelú terapeutku a tá jej pomohla vrátiť sa do reality a do života.

Je to autobiografický príbeh, ktorý vás určite zaujme, zvlášť, ak vás zaujíma  schizofrénny svet a cesta, ako sa z neho dá dostať. Je to písané štýlom, ktorý ma uchvátil.  Na knihu ma upozornil môj prvý výcvikový terapeut Jirko Ružička z Prahy, skvelý človek, od ktorého som sa naučila základy psychoterapie.

Ako používať celý mozog

Dnes ma dostala kniha, ktorú mám už asi rok v knižnici. Vždy, keď idem do vane, vezmem 1-2 knihy.  

Poznáte to? Ten ošiaľ, keď vojdete do kníhkupectva a máte dostatok financií? Ach jo, vždy nakúpim… 

 • autorka sama študovala neurovedy a v knihe skĺbila neurovedy s psychológiou a sama prekonala vážnu cievnu mozgovú príhodu a popisuje na vlastnom príklade, ako funguje  mozog z jej uhla pohľadu
 • popisuje 4 typy našej osobnosti, medzi ktorými je možné vytvoriť prepojenie a na ich popise je možné pochopiť, prečo sa správame tak, ako sa správame
 • a približuje aj tematiku závislosti
 • a približuje aj tematiku generácii detí a poukazuje na negatívny vývoj pod vplyvom internetu a technológií na odlišnosť štruktúry mozgu detí generácie mileniálov a ich detí, generácie Z a nových detí, generácie snehových vločiek
5 dní a Víš tínedžer bude iný.

Ďalšia nádherná kniha s neskutočne hlbokým vnútrom, stačí otvoriť stránky a zahĺbiť sa do jej slov, a zaručene, ak sa vás tá téma týka, tak sa nebudete vedieť odtrhnúť.

 Autor sám bol „problémové“ dieťa a dospel, a stal sa psychológom.

Je to skvost, ktorý mi tiež ležal na pracovnom stole v práci, k dispozícii ľuďom, ktorí ku mne chodia, pár dní ho mám doma, ale mala som toľko iných povinností, že len ležal v poličke, ale včera, keď som sa do nej začítala, nevedela som prestať.

Milun sám seba ako by ti išlo o život

Práve čítam novú knihu a musím ju čítať len pomaly, pretože po každom kúsku ma to núti pozorovať seba a svoje myšlienky.  N

esmierne sa mi páči, ako ju autor napísal. Je veľmi konkrétna. Jednotlivé techniky, ktoré mu pomáhali dostať sa krôčik po krôčiku z dna  utrpenia, reaktívnej depresie a bezzmyselnosti bytia, spravil jedno rozhodnutie: OD TERAZ SA BUDEM MILOVAŤ, bez podmienok, bez posudzovania, bez odsudzovania.

Nádherne  popisuje krok za krokom svoje kroky, a ak sa tak rozhodnete, bude vaším sprievodcom na vašej ceste z vášho dna späť k láskyplnému vzťahu SAMÉHO K SEBE. Vrelo odporúčam.

Ženy, ktoré behali s vlkmi

Ženy, ktoré behali s vlkmi.

Klarissa Pinkola Estés

Moja TOP kniha, ktorú som čítala už niekoľkokrát, a ktorá je pre mňa živá, kedykoľvek ju otvorím, kedykoľvek sa do nej začítam, vždy ma niečím novým prekvapí.

Moje dcéry  milovali príbeh o kojotovi Dickovi, vždy sme sa na tom nasmiali, prežila som si v živote už niekoľko príbehov tejto knihy, vnímam ju ako hlboké posolstvo k mojej duši, k mojej divokej žene, mojej slobodomyselnej, nespútanej divoške, ktorú má každá z nás.

5 dní, ktoré zmenia vaše dieťa

Kniha 5 dní, ktoré zmenia vaše dieťa…… ďalší jeho skvost. Ten chlap (teda pardon,  psychológ) má tak dobrý zmysel pre humor, a tak trefné príklady v knihách, že až žasnem.

K jeho knihám som sa dostala cez jednu maminu na ambulancii. Ako je možné zmeniť  dieťa za 5 dní? Čo myslíte, ako je to možné? 

Musíte povedať 10x tú istú žiadosť dieťaťu a aj tak vás neposlúchne? Ráno ho budíte do školy a ono nie a nie vstať? Robíte za neho úlohy, lebo on nestíha? Keď mu poviete nie a ono má slzy v očiach, cítite sa previnilo? Kúpite mu každú vec, o ktorú si požiada? Trápi vás, že nevyzerá spokojne? Musíte ich žiadať o jednoduché veci v domácnosti? Sú voči vám drzé a požadovačné? Sú voči vám agresívne? Chcú, aby ste všetko robili za nich, ale oni pre vás nie sú ochotné nič urobiť?

Odpovede na to, aké účinné stratégie pre tento typ detí môžete použiť nájdete v knihe

Ľudskosť

Ľudkosť

Rutger Bregman

Už dlho mi ležala v poličke.

Kniha Ľudskosť.

Až prišiel deň, keď som ju otvorila a začítala sa do nej a uvedomila som si, ako veľmi je dôležité rozširovať si svoje  vnímanie a vpustiť dnu nové myšlienky. 

Uvedomujem si, že moje myslenie je už iné, ako myslenie druhej a tretej generácie,
s ktorými sa stretávam na ambulancii.

Pozerám teenegerské seriály, rozprávam sa s mojimi pacientami a učím sa držať krok.  

Som otvorená novým myšlienkam, ale vnímam aj to, že s vaničkou sa vylieva aj dieťa. Nie  všetko z našej generácie je treba vymazať.

Kniha ukazuje pozitívnu stránku ľudskosti. V minulosti som čítala v knihe od Konfucia, neskôr bol tento výrok pripisovaný  SUN-C’: “Prirodzenosť ľudská je od počiatku zlá, to dobré v nej je len vypestované.”

V tejto knihe je uhol pohľadu na človeka opačný. V zmysle: ak sa správame k ľuďom podľa toho akí sú, robíme ich horšími, ak sa k nim správame tak, akoby boli tým, čo by mohli byť, robíme ich lepšími. 

Popisuje výsledky nových štúdií a reálne výsledky Nórskeho modelu väzenskej nápravy ľudí.

Na konci knihy je krásny epilóg: Desatoro pre život

 1. V pochybnostiach predpokladajte to najlepšie.
 2. Hľadajte win-win scenáre.
 3. Viac sa pýtajte.
 4. Kroťte svoju empatiu a cvičte svoj súcit.
 5. Snažte sa druhých pochopiť, aj keď nerozumiete ich pozícii.
 6. Milujte svojich blízkych tak, ako iní milujú svojich blízkych (táto  formulácia mi až tak nesedí).
 7. Vyhýbajte sa správam.
 8. Nebite náckov.
 9. Neskrývajte sa – Nehanbite sa byť dobrí.
 10. Buďte realisti.
Ľudskosť

Ďalšia skvelá kniha s technikami a vysvetlením neurovied, prečo fungujú.  Podobne ako predchádzajúca kniha 101 spôsobov, ako zastaviť úzkosť, je plná dobrých rád a užitočných postupov, ktoré keď robíte, tak nemôžete neuspieť.

Jedna z techník, ktorá sa mi osvedčila z tejto knihy:

– keď máte nápor negatívnych myšlienok (obrazov, pocitov v tele), skúste si predstaviť, ako vám idú v hlave: ZĽAVA doprava???  SPRAVA doľava? Idú ako ruské kolo alebo ako platňa? 

Môj prípad je ruské kolo zľava doprava.

Technikou je cielene si v tej situácii predstavovať protipohyb.

Je to veľmi rýchla a účinná technika za pár sekúnd.

Mozog nedokáže zvládnuť dva protichodné impulzy, a preto ten pôvodný bude postupne vyhasínať.

Kniha je napísaná pútavo a s množstvom príkladov a neurovedeckým vysvetlením. Teda aspoň pre mňa. Zhltla som ju za pár hodín, pravdou je že som si nerobila tie cvičenia.

Veľmi účinnou metódou je Metóda 10 viet s pravidlami, ako ju robiť, trvá cca 10 týždňov a denne jej potrebujete venovať 20 minút.

Vrelo odporúčam.